Öncelikle Binanızda kaç daire var ve bu daireler kaçar tane televizyon kullanıyor bunun araştırmasını iyi yapmanız gerekmektedir. Misal olarak 10 daireli bir apartmanınız var ve bu dairelerden bazıları bir bazıları iki ve 2 - 3 tanesi de 3 adet televizyon kullanıyor. yani toplamda


10 daire de 16 televizyon kullanıldığınız var sayarsak sizler ilerisini düşünerek daha fazla boş çıkışın kalacağı (20 veya 24 çıkışlı) bir merkezi uydu santrali seçimini yapmanız ilerisi düşünecek bir merkezi uydu santrali nasıl kurulur yazısına layık bir sistem yapmanız anlamına gelmektedir.

Merkezi uydu santrali nasıl kurulur?

Merkezi uydu santralinin konulacağı yerin özellikle kuru olmasına ve yağmur görmeyecek derece de bir yerde montajının yapılması gerektiğini unutmayın. Çatıda indirelecek yani çanak antenden merkezi uydu santraline gelecek olan kablolarda su gelse bile merkezi santralein içine su girmemesi için kabloların önce aşağıya sarkıtılması sonrada yukarı kaldırılarak uçlarının takılması gerekmektedir. yukardan gelen su oval yaptığımız kablodan aşağı döşmesi gerekmektedir. Öncelikle çanak antenllerin kurulması gerekir. Türksat, Hodbird ve digitürk olmak üzere 3 adet çanak anten bağlanabilmektedir. Normal lnb lere göre daha değişik olan santral lnb leri çıkışlıdır ve bu her çıkış kafamıza göre kabloların takılması ile değil de üzerinde yazan kodlara uyulması gerekmektedir. LNB üzerinde ve santral üzerinde aynı Harflerin aynı yere takılması gerekir. özellikle burada çok dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın. burada yapacağınız bir kablo yanlışlığı sizlere bu arızayı bulmak yaklaşık olarak yarım saatinizi alacağına emin olabilirsiniz. Merkezi uydu santrali nasıl kurulur yazımızı okuduktan sonra umarım kolay bir santral kurulumunu biraz daha anlamış olacaksınız.

Merkezi uydu santrali arızalarının yaşanmaması için işimizi önceden ilk olarak yapma esnasında doğru ve yanlış yapmayacak derecede özenle yapmamız gerekir. Türksat çanağını 1 nolu santral çıkışına yada SAT1 de yazmaktadır. Hodbird çanağını SAT2 tarafına takılacak ve digitürk lnb si diğer normal lnb lere göre 4 çıkışlı değil de tek çıkışlıdır. yani lnb de ve uydu santralinde bir adet digitürk için çıkış bulunmaktadır.SATC veya sat3 Kısmına kablo takılması gerekmektedir. çanak ayarlarının iyi yapıldıktan hemen sonra santralden çıkan bütün çıkışları uydu bulucu cihazınızla daire kablolarını takmadan hızlıca kontrol etmenizde fayda var. sıfır yeni bir merkezi uydu santralinde bile bozuk çıkışlar bulunabilmektedir. bu sebeple daire kablolarını takmadan kontrol etmeniz sonradan oluşacak arızaları hızlıca önlemiş olursunuz. yoksa bir dairenin çalışmaması bütün kabloların sökülmesine ve bu sökme işleminde de konnektörlerden bazılarının da bozulmasıbne ve bunlarıda değiştirmeniz gerektiğini inanmayın. yazımızın başında da dediğimiz gibi kontrollü olarak yapılan iş daima en iyisidir.